Co byste měli vědět o mentální anorexii

23.01.2023

Na prvním místě je zásadní si uvědomit, že mentální anorexie je onemocnění zasahující téměř do všech rovin života. Není to tedy jen problém vzhledový, ale i zdravotní a zejména psychický.

Cílem tohoto článku není podat veškeré známé informace o této poruše příjmu potravy.

Jak poznat, že někdo v mém okolí (nebo já) mám problém?

Typický je strach z tloušťky a přibírání a zkreslené vnímání vlastního těla. Přestože je člověk s anorexií vyhublý, vidí se stále jako tlustý a bojí se zvyšování hmotnosti. Můžete si všimnout omezování příjmu stravy, vyhýbání se společnému stolování, odbíhání od jídla nebo odmítání některých potravin (zejména tučných a sladkých). Časté je i omezování tekutin nebo rituály spojené s jídlem (např. pomalé žvýkání, krájení na velmi malé kousky). Někdy se může objevit zvracení, užívání projímadel nebo cvičení až několik hodin denně. Může dojít ke ztrátě menstruace, vypadávání vlasů, objevuje se suchá kůže a lomivé nehty. Ze zvýšené dráždivosti a změn nálad se může vyvinout deprese a sebepoškozující až sebevražedné myšlenky. Anorektik trpí únavou, vyčerpaností, ztrácí zájem o předtím oblíbené aktivity, vyhýbá se společnosti, mívá konflikty v rodině.

Co dělat, když zjistím, že problém mám - kam se obrátit?

Ideální je, pokud Vaše cesta bude směřovat na psychiatrii (případně dětskou psychiatrii - dle věku pacienta), rozhodně na nic nečekejte a snažte se objednat co nejrychleji. Také si zarezervujte termín na psychoterapii a u nutričního terapeuta. Uvědomte svého praktického lékaře (nebo pediatra). Další kroky mohou vést na stomatologii, gynekologii nebo endokrinologii. Nebojte se případně kontaktovat linku důvěry nebo krizová centra (např. krizová linka centra Anabell).

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Samozřejmě ideálně co nejdříve. Nebojte se o problémech mluvit, správný odborník vám poradí nebo vás pošle ke specialistovi. Je lepší, když se ukáže, že nejde o poruchu příjmu potravy, než oddalovat léčbu.

Co čekat od návštěvy nutričního terapeuta?

Každý nutriční terapeut má svou metodu práce, ale je pravděpodobné, že ještě před první schůzkou budete požádáni o vyplnění dotazníku týkajícího se stravovacích návyků a o zapisování pravdivého současného jídelníčku. Je to proto, aby Váš čas s nutričním terapeutem byl maximálně využit a na sezení jste už mohli probírat konkrétní potíže. V ambulanci nutričního terapeuta pak proběhne vážení a měření tělesných obvodů. Spolu s nutričním terapeutem projdete váš jídelníček a domluvíte se na přijatelných změnách. Budete mít šanci zeptat se na cokoli ohledně výživy a probrat konkrétní problémy vašeho životního stylu. Počítejte s tím, že pokud si skutečně přejete změnu, jedno sezení stačit nebude.

Jaká je šance na uzdravení?

Šance na uzdravení stoupá s tím, čím dříve je anorexie diagnostikována a léčena. Neodkládejte tedy návštěvu lékaře, řekněte mu o svých potížích a zahajte léčbu. Anorexie je nemoc léčitelná! Zásadní je ale odhodlání a spolupráce nemocného.

Má nemoc trvalé následky?

Může mít. Záleží na tom, jak dlouho u daného jedince trvá a jak je závažná. Řada problémů vymizí s dosažením normální váhy, ale jsou i takové, které mohou přetrvávat mnoho let nebo doživotně. Rozhodně se ale nevyplatí anorexii podceňovat. Mezi možné trvalé následky patří osteoporóza (řídnutí kostí obvykle se objevující u starších osob), potíže se zuby (v důsledku odvápnění) nebo i poškození mozku. Při vypuknutí anorexie před dokončením puberty může být narušen růst či pohlavní dospívání včetně plodnosti. Možný je také vliv na srdce a oběhovou soustavu nebo zažívání.

Mgr. Radka Šmídová

Zdroje:

  • KOCOURKOVÁ, J., 2004. Mentální anorexie a mentální bulimie v dětství a adolescenci. Praha: SZÚ. Dostupné z: https://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/Mentalni_20anorexie.pdf
  • PAPEŽOVÁ, H., 2018. Anorexie, bulimie a psychogenní přejídání: interdisciplinární a transdiagnostický pohled. Praha: Mladá fronta. Edice postgraduální medicíny. ISBN 978-80-204-4904-7.
  • SLABÁ, Š., KŘÍŽOVÁ, J., 2019. Problematika neuropsychiatrických onemocnění. In: ZLATOHLÁVEK, L. a kol. Klinická dietologie a výživa. Praha: Current media, Medicus. ISBN 978-80-88129-44-8.
  • Obrázek: https://www.freepik.com