Body positivity movement aneb jak poznat ZDRAVOU hmotnost

15.11.2021

Pokud jste ještě neslyšeli o body positivity movement, jedná se v překladu o hnutí za pozitivní vnímání těla. Jedni tvrdí, že hnutí je nebezpečné a propaguje obezitu, druzí jásají nad tím, že konečně (nejen) na sociálních sítích vidí různé typy postav.

Hnutí za pozitivní vnímání těla se prostě snaží ukázat, že se můžete cítit krásní nehledě na to, jak vypadáte z pohledu ostatních lidí nebo současných módních trendů. Je zkrátka pro každého - nehledě na pohlaví, věk, náboženství nebo velikost.

Nejenom díky body positivity můžete zejména v online světě vidět podobné typy postav, jako máte vy, což vám může pomoct přijmout své vlastní tělo. Problém je ale v tom, že ve středu pozornosti dál zůstává vzhled. Moc by se mi líbilo, kdybychom začali více vnímat zdraví
a schopnosti těla než se soustředit jenom na vzhled
(částečně se o to snaží body neutrality movement). Možná vás teď napadla otázka: ,,Může vůbec existovat zdravý obézní?" Pokusím se na ní odpovědět v příštím článku.

Souhlasím s tím, že ať je Vaše hmotnost jakákoli, nemusí vás definovat. Vaše hmotnost nevypovídá nic o tom, jestli jste hodní nebo zlí, úspěšní, šikovní, tvořiví nebo třeba citliví. Zároveň ale není dobré zapomínat na rizika, která nadváha (nebo podváha) přináší.

Chtěla bych také upozornit na škodlivost jakýchkoli extrémů - a to i ve vnímání vlastního těla. Určitě není žádoucí vyzdvihovat obezitu nebo podváhu a nezmiňovat rizika nebo nepříjemné stránky věci. Zároveň ale není v pořádku ani protipól - tedy odsuzovat, posuzovat a jednat s lidmi na základě jejich hmotnosti.

Ještě jednou tedy opakuji, pamatujte na rizika, která souvisí s nezdravou hmotností. Mezi rizika spojená s nadměrnou hmotností patří např. hypertenze (vysoký krevní tlak), diabetes
mellitus 2. typu (lidově cukrovka), dyslipidémie, potíže pohybového aparátu, dechové potíže, kožní choroby, zvýšený výskyt některých nádorů, hormonální poruchy, deprese a mnoho dalších. Rizika spojená s nízkou hmotností mohou zahrnovat sníženou imunitu, amenoreu (ztrátu menses), zimomřivost, snížení nebo zástavu růstu u dětí, nižší fyzickou výkonnost, deprese atd.

Jak ale zjistíte, jestli máte zdravou hmotnost? Odpověď na tuhle otázku je poměrně komplexní. Vaše zdraví nezávisí jenom na čísle na váze, proto je určitě nejlepší přenechat posouzení na odborníkovi (lékař, nutriční terapeut). Můžete si ale udělat představu pomocí následujících jednoduchých nástrojů.

Za prvé je to změření obvodu pasu. Možná vás překvapuje, proč upřednostnit obvod pasu před BMI. Je to zejména proto, že při uložení nadměrného množství tuku v oblasti břicha se výrazně zvyšuje riziko vzniku srdečně-cévních (odborněji kardiovaskulárních) onemocnění. Tuk uložený v oblasti břicha (tzv. viscelární tuk) totiž produkuje celou řadu látek, které ovlivňují vznik zmíněných nemocí. Navíc břišní orgány nemají rády být obalené v tuku, tuk může poškodit jejich funkce.
K měření vám postačí obyčejný krejčovský metr (dejte ale pozor, aby nebyl vytahaný). Pas změříte v poloviční vzdálenosti mezi posledním žebrem a horním koncem pánve. V tabulce vidíte hodnoty obvodu pasu, které naznačují zvýšené a vysoké riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění (lidově např. vysoký krevní tlak, infarkt, cévní mozková příhoda atp.). Ideální tedy je, pokud jako žena máte obvod pasu pod 80 cm a jako muž pod 94 cm.

Jistě znáte BMI (Body Mass Index), který si můžete jednoduše vypočítat sami nebo pomocí mnoha online kalkulaček. Problém BMI je ten, že nezohledňuje množství (a rozložení) tuku a svalů v těle. Není tedy vhodný pro těhotné ženy, vzhledem k tomu, že v podstatě ,,neví" o přítomnosti dítěte. Dále je potřeba mít se na pozoru u dětí - pro ty jsou i k posouzení hmotnosti určené percentilové grafy. A velmi zkreslené výsledky se mohou objevit i u sportovců, protože mají více vyvinuté svaly (a my jsme si už řekli, že BMI neumí poznat, kolik máte svalů a kolik tuků).
Pokud nepatříte ani do jedné z výše zmíněných kategorií, můžete si BMI podle zde uvedeného vzorce vypočítat a podívat se do tabulky na hodnocení výsledků. Ideálně by váš výsledek měl být mezi 18,5-24,9 kg/m².

Pokud Vás výsledky nepotěšily, nikdy není pozdě na to začít něco dělat! Než se ale vrhnete
do diet, přečtěte si článek
Zdraví vs vzhled.

Prosba na závěr 😊 Naučme se být laskaví nejenom k sobě samým, ale i k sobě navzájem.


Zdroje:

1. BERKOVÁ, M., BERKA, Z, 2011. Obezita, body mass index, obvod pasu a mortalita [online]. Vnitřní lékařství 57(1), s. 85-91. [cit.2021-11-15] . Dostupné z: https://casopisvnitrnilekarstvi.cz/artkey/vnl-201101-0012_obesity-body-mass-index-waist-circumference-and-mortality.php
2. Obrázek: upraven podle pixabay.com
3. ZLATOHLÁVEK, L. Klinická dietologie a výživa, 2016. Praha: Current Media. ISBN 978-80-88129-03-5.